Huize Welgelegen en het Notariaat
Het huis zoals het er nu staat, is in 1856 ingewijd. Daarvoor stond op dezelfde plek het Schoutenhuis (Scholtenshuis). Bekend is dat Arnold Voltelen als schout het huis bewoonde. Als schout deed hij onder meer dingen die de notaris nu nog doet: testamenten passeren, koopakten maken.
In 1787 wordt voor het eerst melding gemaakt van de naam “Huize Welgelegen”.
Begin 1800 koopt de schoonzoon van Clara Feyoena “Welgelegen”. Wij kunnen het niet nalaten zijn lange naam te noemen: Christiaan Lodewijk des Heiligen Roomsen Rijksgraaf van Rechteren, heer van Gramsbergen en Collendoorn. In de nieuwbouwwijk “Marslanden” kunt u al die mooie historische namen op de straatnaambordjes lezen.
Midden 19e eeuw worden de gebouwen gesloopt en bouwt baron van Ittersum het huis waar Vechtstede Notarissen in 2005 haar kantoor in Hardenberg heeft gevestigd.
Het oude gebouw is wit gepleisterd, de aanbouw is in zandkleurige steen uitgevoerd. Glas verbindt oud en nieuw.
Een heerlijk gebouw om in te werken.
Wat voor werk de notaris doet kunt u elders op deze site lezen.
Ook in oude tijden was er behoefte aan een deskundige, die afspraken vastlegde.
Zo legde de machtmeester in Egypte – met zijn papyruslaptop op de knieën – koopcontracten vast.
U las hierboven al dat de schout contracten opstelde en meetekende.
In het Landrecht van 1630 staat dat de schout het ambt waarin hij benoemd was, tot bevordering van het recht getrouw moest dienen en een ieder recht moest doen naar hetgeen hem of haar toekwam.
Het is een voorrecht dat wij als Vechtstede Notarissen op deze eeuwenoude plek het recht nog steeds mogen dienen en bedienen.
Voor meer informatie verwijzen wij naar het boek “Huize Welgelegen” (des schrijvers Huize) en de recensie daarop in “Rondom den Herdenbergh” 2005 nummer 2.

